Yoast SEO Eklentisi Kurulum ve Kullanımı

Yoast SEO eklentisi, WordPress web sitenizi SEO uyumlu olarak optimize eder. WordPress, SEO açısından önemli olan; sayfa başlıkları, meta etiketleri, site haritalari gibi unsurların yönetilmesine izin verecek özelliklere sahip değildir. Bu nedenle çeşitli SEO eklentileri piyasaya sürülmüştür. Bu bağlamda piyasadaki en meşhur ücretli SEO eklentisini A’dan Z’ye bütün yönleriyle sizlerle paylaşmak istedim. (Ücretsiz sürümüde çok kullanışlı).

Yoast SEO eklentisi, wordpress web sitenizi SEO uyumlu hale getirmek için tasarlanmıştır.
Yoast SEO eklentisi, wordpress web sitenizi SEO uyumlu hale getirmek için tasarlanmıştır.

Yoast SEO Eklentisi nasıl kurulur?

  1. Admin Panel > Eklentiler > Yeni Ekle‘ye gidin.
  2. Arama kutusuna “Yoast by WordPress SEO” yazın .
  3. Yükleye tıklayın. (İndir)
Yoast SEO‘yu indirin.
  1. Birkaç saniye içinde eklenti otomatik olarak indirilir ve yüklenir. Geriye kalan tek şey Eklentiyi Etkinleştir’e tıklamak .
Yoast SEO‘yu indirerek etkinleştirin.

WordPress SEO by Yoast eklentisini ayarlama

Yoast SEO eklentisini, etkinleştirdikten sonra, Dashboard‘da yeni bir SEO menü ögesi görünecektir.

Genel bir tablo çizmek gerekirse, Yoast SEO eklentisinin en önemli ayarlardan bazılarını göstereceğim. Elbette bunların önem durumu web sitenizin kategorisine göre değişiklik gösterebilir.

SEO sekmesini ziyaret etmeden önce Kalıcı Bağlantılar ayarlarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Ayrıntılı olarak ayarların nasıl olması gerektiğini WordPress Kalıcı Bağlantılar yazımda inceleyebilirsiniz.

WordPress Kalıcı Bağlantı ayarları sayfası.

Genel Ayarlar

Kalıcı bağlantı ayarını yaptıktan sonra yapmanız gereken en önemli ayar, başlık ve meta ayarlarıdır. Gösterge Tablosu > SEO > Arama Görünürlüğü > Genel adımlarını izleyerek ikinci adımı atabilirsiniz.

Gösterge Tablosu > SEO > Arama Görünürlüğü > Genel

Web sitenizin SEO başlığı 6-7 kelime ve 70 karakterden kısa olmalıdır. Arama motorları, meta açıklama etiketinden maksimum 156 karakter görüntüler, bu nedenle açıklamanızı kısa tutmanızı tavsiye edilir. Güzel, okunabilir bir açıklama sitenizde SEO için uzun bir yol kat edecektir.

Knowledge graph nedir?

Google bilgi grafiği (knowledge graph), çeşitli kaynaklardan topladığı bilgileri Google arama motoruna ait sonuçların geliştirilebilmesi için kullanılan bilgi tabanlı algoritmadır. Ayrıntılı bilgi için Knowledge graph Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? yazımızı okuyarak aydınlanabilirsiniz.

Schema.org nedir?

Web sayfaların arama motorunda sunuşunu iyileştirmek adına web sitesindeki sayfaları biçimlendirmek için kullanılan sözlüktür. Ayrıntılı bilgi için Schema.org Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? yazımızı okuyarak aydınlanabilirsiniz.

İçerik Türleri Ayarları

İçerik türleri, Yoast SEO eklentisinde sahip olduğunuz her türlü içerik için varsayılan arama görümünün ne olacağını belirtmenize izin verir. Yazılar ve sayfaların hangi içerik türlerinin görüneceğini ve bunların varsayılan açıklamasını düzenleyebilirsiniz.

Yoast SEO eklentisi, arama sonuçlarında nelerin göründüğünü belirlemenizi kolaylaştırır

Yazılar (post) ve Sayfalar (page)

Arama motorunun bir sayfayı veya gönderiyi sıralaması için onu bir dizine eklemesi gerekiyor. Yazılarınızdaki ve sayfalarınızdaki SEO ayarlarını yapabileceğiniz alanlardır. Sayfa ve yazıların tarayıcılar tarafından neyin dizine eklenmesi gerektiğini belirlemek için kullanılır. İçeriğinizi indekslenmeye en uygun hale getirmek için ayarları bu bölümde bulabilirsiniz. Gönderi ayarlarındaki “Yazılar arama sonuçlarında gösterilsin mi?” sorusuna evet derseniz, gönderileriniz XML site haritasında gözükür ve dolayısıyla sonuçlarlarda da görüneceğinden emin olursunuz.

Ortam

Resim ve videoyu Worpress’e yüklediğimiz zaman, WordPress medyaya ek URL oluşturur. Bu ayarı Evet olarak işaretlemek tavsiye edilir.

Kategoriler

Yazılar ve postlar sayfasındaki tüm kurallar burada da geçerlidir. Kategori ve etiketleri indekslemeye uygun hale getirir. Görseldeki en altta bulunan “Kategori bağlantıları“, URL’enizdeki ön eki kaldırmaya yarar.

Arşivler

Yazar, tarih, özel arama sayfaları ve 404 sayfalarının SEO‘ya uygun hale getirmenize yarar.

Yol haritası

WordPress web sitenize içerik haritası eklemenize fayda sağlar. Ayrıntılı olarak “Yoast SEO içerik haritası nasıl uygulanır”, yazımızda yazdık.

RSS

RSS beslemesi ayarları, otomatik olarak RSS beslemelerinize içerik eklemenizi sağlar. Blogunuza ve yazılarınıza bağlantılar ekleyerek Robotlara otomatik bağşantı vermenize olanak sağlar. Bu sayede arama motorları gerçek içeriğin kaynağını daha iyi tespit etmesini sağlar.

Yoast SEO Eklentisi İçerik Ekranı SEO Ayarları

Odak Anahtar Kelime

Web sitenize düzenli olarak kaliteli içerik eklemek en bilindik SEO stratejisidir. Google, web sitenizdeki içerik hacminin artmasıyla web sitenizin aktif olduğunu anlar. Rastgele içerik eklemektense bir anahtar kelime stratejisi oluşturmak ve bu anahtar kelimeyle ilgili hedef kitle yaratmak kaliteli içerik oluşturma açısından önemli bir adımdır. Ayrıntılı olarak bilgi almak istiyorsanız, “WordPress odak kelime nasıl seçilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

SEO Analizi

Yoast SEO eklentisi kurulumu yapıldıktan sonra içerik eklemeye çalıştığımızda panelimize yeni ögeler eklendiğini fark edeceksiniz. Odak anahtar kelimemizi seçtikten sonra yazımızı yazarken Yoast SEO eklentisi, bizlere yazımızı yazarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini gösteren 14 ana başlık altında ip uçları veriyor.

A, Outbound Links

Web sitenizdeki bir sayfadan başka bir sayfaya dahili bağlantı vermek, web sitenizi arama motorları için optimize olmasına olanak sağlar. Yazınızın konusuyla alakalı olmasına dikkat edin.

B, Internal Links

Yazınızın içinde başka bir web sayfasına harici bağlantı vermek, sitenizi arama motorlarında bir adım öne çıkartacaktır.

C, Keyphrase in introduction

Anahtar kelimenizin içeriğin ilk yüzde onluk bölümünde kullanılması gerekmektedir.

D, Keyphrase length

Anahtar kelimenizin uzunluğunun kontrolü açısından yararlıdır.

E, Keyphrase density

Yazınızdaki anahtar kelimenizin kaç kere geçtiğini sayarak size olması gereken oranı verir. Örneğin 478 kelimelik bir yazımda anahtar kelimemin yazımda 10 kere geçmesi gerektiğini söylüyor.

F, Keyphrase in meta description

Anahtar kelimemizin meta açıklamasında olup olmadığını kontrol eder.

G, Meta description length: Well done!

Meta açıklamamızyın uzunluğunu kontrol ediyor. Maksimum 160 karakter uzunluğunda olması gerekiyor.

H, Previously used keyphrase

Anahtar kelimenizin başka bir yazıda kullanılıp kullanılmadığını denetler.

I, Keyphrase in subheading

Yazınızı başlıklara bölmenizi tavsiye eder. Okuyucu açısından ve sitenize gelen botlar

İ, Image alt attributes

Yazınızın içindeki resimlerde ki alt etiketlerini denetler. Mutlaka resimlerde anahtar kelimenizi kullanmalısınız.

J, Text length

Metninizin uzunluğunu denetler. Arama motorları 300 kelimeden az yazınızı spam olarak algılayabilir. Yazınızı minimum 300 kelime olacak şekilde yazmalısınız.

K, Keyephrase in title

Yazı başlıklarında anahtar kelimenin geçip geçmediğini inceler.

L, SEO title width

Yazı başlığınızın SEO kriterlerine uyup uymadığını denetlemeye yarar.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır öğrenmek istiyorsanız “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” yazımızı okumalısınız.

İlgili Mesajlar

Leave a Comment