Korona Haberleri 

Korona virüsü, harita uygulaması üzerinden son veriler.

Korona virüsü, 2020’ye girmeye günler kala Çin’in Wuhan şehrinde bir hayvan pazarından insanlara bulaştığı tahmin edilmektedir. En başında çok önemsenmemesine rağmen dünya genelinde yankı oluşturmuş, dünyayı salgını durdurma yarışına sokmuştu.

O zamandan beri yeni virüse karşı ayak uydurmaya çalışıyoruz. Sosyal medya ve haber sitelerinde hemen hemen her gün, bu salgının son dönüşleri endişe verici başlıklar altında paylaşılmakta. Şuanda dünya çapında yaklaşık 25 ülkeye yayılmış vaka sayısı da gün geçtikçe endişe verici sayılara çıkmıştı.

Korona virüsü yaklaşık 69 bin kişiyi etkilemiş(onaylanmış korona vakası 69.267) ve ölüm sayısı 1670’e yükselmişti.

Korona virüsünün, Dünyadaki bu hareketliliğin ardından Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu yeni bir salgın haritası geliştirdi. Hareketli bir hedefin statik görüntüsünü sunan bu uygulama, kaç kişinin etkilendiğini, taburcu olduğunu ve yaşamını yitirdiğini sunar.

Site Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından sürekli güncellenmektedir.

Ayrıca site üzerinden önceki SARS salgını, Ebola ve Domuz Gribi gibi salgınları inceleyebilirsiniz.

Sitenin genel amacı insanlara doğru bilgiler vererek salgın hakkındaki bakış açımızın değişmesini sağlayarak virüs hakkında en doğru bilgileri vermek. Çin de yayılmasına rağmen Çin dışındaki vaka sayılarıda 10 kat arttı. Tedbirlere rağmen şubat ayının başından beri dört yeni ülkede görülmesi insanların tedirginliğini arttırdı. Çindeki durum Ocak ayından beri her üç dört günde bir vakalar ikiye katlandı. Batı afrikadaki Ebola salgınından ölüm oranı %40lardayken (28.600 kişinin %40’ı) domuz gribi 60 milyondan fazla kişiyi etkiledi ve 150-200 bin ölüme sebeb oldu(%0.1’in altında). Korona virüsü Sars ile benzerlik taşımasına rağmen ölüm oranı %2 olarak tahmin edilmektedir. Ama avrupadaki Sars oranını çoktan aşmış durumda.

2003 Sars Salgını

İlgili Mesajlar

Leave a Comment