Teknoloji 

Tone e20 Çıplak selfie çekmeyi önleyen telefon

Tone e20, Japonyada reşit olmayanların pişman olabilecekleri fotoğraf çekmelerini durdurmak için telefon üretildi.

TONE e20 sadece japonyada üretilmektedir.

2014’te Amerikada yapılan bir araştırmaya göre insanların %50’ye yakını birbirine çıplak fotoğraf veya video gönderdi. Aynı yıl Cosmo tarafındaın yapılan ankete göre kadınların %89’unun çıplak fotoğraflarını çektiğini buldu. Japon bir firma buna engel olabilmek için Tone e20 adlı telefonu üretti.

Tone e20, android 9.0 işletim sistemli cihazın satış fiyatını şirket 180 dolar olarak belirlemiş. 6.26 inç ekrana sahip ve üçlü kameraya sahip olup en dikkat çekici özelliği Smartphone Protection olarak göze çarpıyor. Telefonda parmak izi sensörü, 720p HD+ 13 MP kamera 2.0 GHZ işlemci hızı ve batarya 3.900 mAh bulunuyor. Çıplak selfie önleyen kamerası bulunan ayrıca çıplaklıktan şüphelenilen galerideki fotoğrafları galerinize kaydedilmesini Al teknolojisi kullanarak engeller.

Bu özellik, Japonyadaki gençleri pişman olabilecekleri fotoğraflardan ve gençlerden yararlanmak isteyenleri engellemek amaçlı piyasaya sürüldü. Tone e20 ayrıca çocukların uygunsuz bir fotoğraf çekmeye çalışmaları durumunda ebeveynleri uyaracak şekilde tasarlanmış.

Al, bir fotoğrafın içeriğini tanıma özelliğiyle Facebook ve Google gibi şirketler tarafından yasadışı içeriğin yayılmasını durdurmak için kullanılan bir uygulamadır. Ayrıca kullanım amacının aksine giyinik insanları çıplaklaştırma gibi hain amaçlarlada kullanılabilir.

Smartphone Protection, akıllı telefon koruması anlamına gelmektedir. Telefonunuzu kötü içeriklerden korumak amacıyla yüklenir.

Kaynaklar; cnet

İlgili Mesajlar

Leave a Comment